fbpx

Obleček pro psa podle aktivity – který vybrat?

kEA1DciQ

 

Provedeme vás světem psích oblečků s důrazem na funkčnost. Hlavní totiž je, aby v něm psovi bylo dobře, teplo a sucho. Tak kdy jaký model pořídit?

Vrstva navíc pomůže psovi regulovat teplotu a zabrání zbytečnému ztuhnutí svalů, udrží ho v suchu a leckdy i čistého. Nepotřebuje ji například když jde na volno na procházce a tempo si reguluje sám. Krátkosrstí psi budou obleček potřebovat častěji než ty dlouhosrstí, ale i tak bychom to nezatracovali. Šaty dělají člověka, obleček zase zdravého a spokojeného psa.

1. Trénink v zimě

Od října nebo listopadu až do února nebo března je fajn psovi trénink vylepšit oblečkem. V oblečku můžete psa rozchodit a rozehřát, na trénink samotný ho sundejte a potom zase oblečte, aby svaly zbytečně rychle neztuhly. Taky nikdy nedávejte ještě zahřátého psa do vymrzlého auta, když už, tak aspoň oblečeného.

Skvěle se na to hodí: Glacier jacket nebo Beta Pro. Když je chladno, ale ještě nemrzne (případně pro dlouhosrsté psy) doporučujeme pláštěnku Beta Pro. Nebojte, pes se v ní fakt nezapaří. Když je velká zima, zkuste Glacier jacket. Oba dva oblečky chrání velké svalové partie na plecích a stehnech. Glacier jacket je “tlustší”, proto je vhodnější do větší zimy, případně pro psy, kteří nemají hustý kožich. Oba oblečky neprofouknou.

Pláštěnka Beta Pro

2. Chladná procházka

Jak jsme už psali, když si pes běhá, jak chce (a je ideálně dlouhosrstý), obleček na procházku nepotřebuje. Jestli jdete ale pomalejším tempem a na vodítku, vrstva navíc se hodit bude. 

Skvěle se na to hodí: Glacier jacket nebo Beta Pro. Beta Pro opět pomůže dlouhosrstým i v chladu, Glacier jacket se pak bude hodit krátkosrstým a těm dlouhosrstým ve větší zimě.

Glacier Jacket

3. Zimní výlet

Výlet v zimě v přírodě většinou vypadá tak, že fouká, můžete zmoknout a určitě se někde i zastavíte, abyste si snědli svačinu. Tady je fajn dát psovi obleček rovnou na sebe nebo si ho aspoň přibalit do batohu a psa obléct při pauze nebo když výrazně zpomalíte tempo. 

Skvěle se na to hodí: Pro velké zmrzlíky Glacier jacket nebo pro extra zimomřivé pejsky její teplejší varianta vlněná Glacier Wool Jacket. Pro psy, kteří rádi a rychle běhají Blest jacket.

Glacier Wool Jacket

4. Extrémní mrazy nebo dlouhý pobyt venku

Teploty pod bodem mrazu neznamenají, že nemůžete ven, jen je potřeba myslet i na psa. Zase se řiďte pravidlem – pes se hodně hýbe – reguluje si teplotu sám, pes se hýbe méně – pomůžu mu vrstvou navíc.

Skvěle se na to hodí: Glacier jacket , vlněná Glacier Wool Jacket nebo Blest jacket (pokud je pes po celou dobu v pohybu a případně má kožich).

Blest Jacket

5. Běžky nebo skialpy se psem

Tohle je dost podobné jako trénink, takže obleček s sebou! A pokud se vy na běžkách teprve učíte a pes toho moc nenaběhá, neublíží mu mít ho na sobě pořád.

Skvěle se na to hodí: Blest jacket, pokud pes pracuje nebo máte dlouhosrstého a Glacier jacket, pokud jdete na výlet na běžkách nebo skialpech.

6. Déšť

Jo, i teď v zimě může být klidně 8 stupňů a déšť. Takže jestli máte pocit, že obleček by se hodil, aby byl pes v suchu, ale bylo by mu v něm teplo, zkuste pláštěnku. Pes se v ní nezapaří, můžete ji obléct i na mokrého psa, srst mu hůř izoluje a mohl by rychle prochladnout.

Skvěle se na to hodí: Beta Pro pláštěnka.

TIP: Vybrat Primaloft nebo Glacier jacket?

Primaloft je extra lehký, teplý a neprofukavý a krásně ho zabalíte do batohu, takže o něm ani nebudete vědět. Ovšem šusťákovina po chvilce promokne, takže není ideální na válení se v mokrém sněhu a do deštivého dne. Střih je ale vhodnější do rychlého pohybu. Proto tento obleček využívají i musheři na severu pro psy do zápřahu a my jsme si je oblíbili na výlety na skialpech i na běžkách.

Glacier je teplá pohodlná bunda, také jde sbalit, ale už váží víc jak Primaloft. Na druhou stranu je kromě neprofuku i nepromokavá, takže zvládne i déšť, sníh a bahno. Její výhodou je střih, který psa “zachumlá” a může v něm i čekat například v autě nebo v boudičce na tréninku. Pokud je váš pes opravdová zmrzlina, jednoznačnou volbou bude bunda Glacier.

TIP 2: Jak poznáte, že je zima

Častý dotaz je, jak poznáme, že už je zima. Bohužel nelze říci jasné pravidlo, že při mrazu jednoznačně oblékat nebo naopak, že při 5°C je teplo. Musíme počítat se změnami teploty. Pokud se teplota delší dobu držela okolo 15°C a náhle se ochladí na 2°C a ještě k tomu je vlhko, tak je pocitově zima a psa žijícího v domácnosti je dobré obléknout. 

Pokud poslední měsíc mrzne až praští a náhle se oteplí na – 2°C, je jasno, a dokonce svítí sluníčko, tak pocitově je teplo a psa v pohybu není potřeba oblékat. 

Pokud máte psa, který žije celoročně venku, tak je to s oblékáním snazší, ale ve vlhku bychom to ani u venkovního psa nepodceňovali. Zvláště, když má pravidelnou zátěž, oblékáním urychlíte regeneraci a celkově pohybový aparát psa šetříte.

Máte nějaký dotaz, napište nám, nebo klidně zavolejte a rádi vám poradíme.