fbpx

Oslí život VI

Oslí život VI – Zakalená radost
„Startovní čára se blíží a do startu mých prvních závodů zbývají vteřiny. Nevidím. Neslyším. Chci běžet.“ Oslo vyrazila na první závody. Jak se jí dařilo a jaké zkušenosti si se Šimonem odnesli se dozvíte v pokračování seriálu o vývoji saňového psa.

Mít plán a nepřemýšlet

Připraveni ke startu. Kolem se to hemží dalšími psy. Štěkám a kňučím. Oni ostatně také. Naše zbrusu nová kolobežka Doxtor připravená. Startovní čára se blíží a do startu mých prvních závodů zbývají vteřiny. Nevidím. Neslyším. Chci běžet.

Mívám při závodě stejné problémy. Adrenalin stoupá a vidění se zužuje. Jindy samozřejmé jednání se ztrácí kdoví kam. Mozek se odkrví a vypne. Někomu úplně, jinému pomálu. Tak či onak, vypne ale každému. Je proto důležité určit si strategii ještě před závodem (v klidu u kávy), dobře si ji zapamatovat a v závodě se jí potom držet a pokud možno vůbec nepřemýšlet. Jen tak máte jistotu, že se nenecháte unést na vlně závodní euforie a poběžíte jenom tak, na co stačíte vy a především pes. Do prvního závodu jsme s Oslo vstupovali s jasnou strategií. Nemáme natrénováno natolik, abychom mohli bez problémů a naplno dát 6,4 km, což byla délka závodu, který nás čekal. Závodit jsem ale chtěl, protože si myslím, že závod je nejlepší trénink. Rozhodl jsem se rozdělit závod do dvou až třech kratších úseků, mezi které vložíme krátkou pauzu na regeneraci. Kratší úseky zvládne Oslo bez potíží a hlavně naplno. Nedostane se díky tomu do fáze, že by pro únavu přestala táhnout a výrazně zpomalila nebo dokonce zastavila, což je zkušenost, které je lepší se vyvarovat.

Jdeme na to

Letím jako vítr, trať znám. Proběhla jsem jí před závodem. Po dvou kilometrech zatáčka. Hustá šikana; levá, pravá, plnej. Co se to za mnou děje? Ohlídnu se a vidím, že páneček běží vedle koloběžky. Nechápu a raději zastavím, než bych něco pokazila.

Oslo zastavila zbytečně. Zastavovat se má až na povel. Stát se to ale může a je fajn připomenout, že mladí psi prostě nejsou stoprocentní a prohřešky není dobré řešit silou. Lepší je psa opět odstartovat a pokračovat v cestě. Popsané zastavení bylo jen mladické zaváhání a Oslo po novém “startu” běžela vcelku hezky. Nedokázal jsem se ale zbavit vtíravého pocitu, že tomu výkonu chybí šťáva. Šťáva to není jen rychlost! Šťáva je pocit, že pes i vy podáváte maximální výkon, kterého jste schopní. Šťáva je prostě radost z výkonu a Osle šťáva chyběla, to už jsem si byl jistojistě jistý. Zhruba v půli trati (cca 3 km) jsem měl v plánu zastavit a nechat Oslu pár minut odpočinout.

Nohy nahoru a odpočívat

Bolí mě nohy. Je mně vedro a běžím dýl než jsem zvyklá. Chtěla bych rycheji, ale prostě to nejde. Naštěstí na mě volá Stůůj a přichází krátká pauza.

Odpočinek, odpočinek a do třetice odpočinek. Jsem prostě nepoučitelný. Dobře vím, že i sprintové závody do 7 km jsou pro rychlé psy vyčerpávající a musí do nich nastupovat stoprocentně odpočatí. Vím to a stejně jsem udělal začátečnickou chybu. Dvě hodiny před závodem jsem vzal Oslo na prohlídku trati. Ta je sama o sobě užitečná, protože pes si je v závodě na trati mnohem jistější. Trať ale nejde procházet v den závodu. Nejlepší je projít ji den nebo alespoň několik hodin před závodem. I taková prohlídka psa unaví, ačkoliv to není na první pohled patrné. Osle jsem ten nemastný – neslaný běh prostě nemohl vyčítat. K mizernému výkonu přispělo i to, že jsme díky nešťastné prohlídce Oslu napájeli až hodinu a kousek před startem, což je na hony vzdálené ideálu. Ten představuje napájet asi 3 hodiny před startem zhruba 20 ml/kg hmotnosti psa.

Zítra bude lépe

Protáhnout. Vstávat a už od šesti ráno škrábat v kenelce. To ho musí vzbudit. Vždyť se blíží další závod.

S menším nadšením než Oslo, ale vstávám. V nedělním kole (byly to dvoudenní závody) si chceme spravit chuť. Školáckých chyb jsem se vyvaroval. Oslu poctivě napojil a rozhodl se v druhé půli alespoň na 30 vteřin zastavit a nechat Oslo odpočinout v louži. Výkon měl od začátku do konce šťávu a co je zdaleka nejpodstatnější, Oslo do toho dala všechno a v cíli byla šťastná.

Jsem rád, že ke všemu došlo při Osliných prvních závodech. Mohl jsem vám díky tomu ukázat a sobě připomenout, jak zdánlivé detaily dokáží otočit chod zeměkoule. No, možná ne zeměkoule, ale psa určitě…

Oslí infobox:

Nebojte se zastavit, když máte pocit, že je pes moc unavený. Stačí chvilka odpočinku před dalším pokračováním. Nezapomínejte na napájení (cca 20 mk/kg hmotnosti 3 hodiny před startem).

 

Pro časopis psí sporty sepsal Šimon Cipro.

Další příběhy o výchově psího sportovce

Oslí život I

Oslí život II

Oslí život III

Oslí život IV

Oslí život V