Představení reprezentace FMBB 2018

Jsme hrozně rádi, že jsme se i pro letošní rok stali partnery české reprezentace v individuálních mushingových disciplínách na Mistrovství světa belgických ovčáků, neboli FMBB 2018. To se letos bude konat ve Slovinsku a my budeme u toho. Přinášíme vám představení letošní sestavy borců, kterým neskutečně fandíme!

Antonín Gric & Phaedra de Alphaville Bohemia

 

DSC_7283Mohl by ses nám v krátkosti představit?

Je mi 25 let, jsem ženatý. Živím se jako Analytik Radiofarmak. Od střední školy jsem se zamiloval do běhání. Začal jsem od opačného konce než většina běžců a můj první závod byl na 100 km. Až později s přibývajícími povinnostmi a úbytkem času jsem se dostal na kratší tratě. S manželkou se věnujeme hlavně agility a canicross je pro mě spíše doplňkovým sportem na odreagování. Phaedru jsme si vzali poté, co ji původní majitelka vrátila chovatelce s tím, že je k ničemu a hodí se tak akorát na hlídání zahrady. Teď ve dvou letech nám Phaedra ukazuje, že jsme se v ní nezmýlili, když jsme jí poskytli domov.

Jak jsi se dostal ke canicrossu?

Ke canicrossu a celkově ke kynologii mě dostala až moje manželka, než jsem ji poznal, psů jsem se spíš bál . Jakmile jsem našel v kynologii zalíbení, byl běh se psem jasná volba, když už jsem chodil běhat, přece nenechám psa doma. Nejdříve mě ale oslovili opět delší tratě a s Phaedrou jsme získali 3. Místo na seriálu MČR v dogmaratonu. Lákalo nás ale zkusit zabojovat o kvalifikaci na FMBB, tak jsme zkusili i pětku.

Jak jsi se připravoval na kvalifikační závod?

Tak jako na všechny ostatní závody – když mám čas, běhám. Na začátku roku mi přípravu trochu zkomplikoval úraz kolene, takže jsem rád, že se podařilo aspoň trochu to rozběhat. V tom mi pomohla i účast na LH24 (24 Hodin na Lysé hoře).

Upravil jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Ano, zařadil jsem do tréninku více intervaly a celkově jsem se zaměřil na kratší vzdálenosti.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Phaedra má mnohem lepší kondičku, takže musím makat hlavně na sobě. 5x týdně trénuju sám. Zhruba 2x týdně i s Phaedrou.

Byl jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

Na pár větších závodech jsem byl, ale ne se psem.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Nejvíc se těším, až odstartujeme a spadne z nás všechen stres . Taky se moc těším na proběhnutí Slovinskou krajinou, která je nádherná.

 

Lucie Babulová & Chris z Lounského chovu

 

DSC_7305

Mohla by ses nám v krátkosti představit?

Ahoj, je mi 23 let a pocházím ze Znojma, kde mám teď nově otevřenou prodejnu s krmným masem a doplňky k barfování. Doma mám dva maliňáky – Chrise a fenku Kofolu. Prvořadé je pro nás agility, ale stihli jsme už vyzkoušet plno dalších psích sportů. Já osobně už sportuji od mala, v zimě se teď nejvíc vyžívám na běžkách.

Jak jsi se dostala k bikejoringu?

Začala jsem  canicrossem, to může být tak 4 roky zpět, ale vzhledem k tomu, že si běháme jen tak pro radost, na závody jsem si netroufla. S malinama jezdím na koloběžce a  když jsem viděla kvalifikační závod v bikejöringu, stačilo akorát předělat vodítko a mohla jsem vyrazit. Na kole během celého roku jezdím  bez psa hodně, tak to pro mě nebyl žádný problém.

Jak jsi se připravovala na kvalifikační závod?

Trénink před kvalifikačním závodem se nám moc nedařil, mě skolila chřipka, která mě na skoro měsíc úplně vyřadila z jakékoliv aktivity a Chris si rozřízl polštářek na pacce, tak jsme trénovali z gauče a kolo vytáhli popravdě jen jednou. Taky podle toho vypadal ten tragický start, to musíme ještě potrénovat.

Upravila jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Ano, snažím se teď trénovat pravidelně, hlavně  sebe, chybí mi po nemoci (a taky celé té zimě) kondice, tak chodím posilovat a snažím se na kolo dostat co nejčastěji, i když to v těch mrazech zatím není moc příjemné.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Dá se říct, že se připravujeme společně. Pokud to jde, beru je s sebou jako doprovod, jen do tělocvičny a na delší trasy na kole se mnou nechodí.

Byla jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

Byla jsem se podívat na FMBB jako divák v roce 2015, když bylo u nás v ČR a byla jsem z tak velkého závodu naprosto unešená.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Na atmosféru, lidi a hlavně belgičáky všude kolem. A hlavně na to, že poprvé vyjedu na závody do zahraničí a nebudu už reprezentovat jen sebe, ale i celou Českou republiku.  Těším se celkově na Slovinsko, chtěla bych tam stihnout i nějaký výlet do přírody a chci se jet podívat k moři.

 

Katka Samková & Bokany Malevil Bohemia

 

DSC_7313

Mohl/a by ses nám v krátkosti představit?

Náš tým tvoří dvojice běžkyně Katka Samková (27)  a maliňačka Bokany Malevil Bohemia (6). Jsme aktivní dvojka od Českých Budějovic. Věnujeme se IPU a výstavám a od roku 2016 i canicrossu.

Jak jsi se dostal/a k bikejoringu/canicross?

Stejně jako většina dvojic. Hledala jsem aktivní práci pro svoje maliňačky jako relax od sportovní kynologie. A individuální mushing byl jasnou volbou!

Jak jsi se připravoval/a na kvalifikační závod? 

Letos jsem absolvovala obě kvalifikace. MČR belgických ovčáků pro bylo velmi hektické. Startovala jsem s druhou fenou na IPU a na start canicrossu jsem utikala přímo ze stop 🙂 Podaly jsme ale slušný výkon. Jarní kvalifikaci ztížila chřipková epidemie – málem jsme ani nestartovaly.

Upravil/a jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Trénink mám směrem k FMBB plánovaný již delší dobu, takže žádná změna. Možná víc regenerace 😉

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Trénujeme především odděleně. Jsme dobrý tým a už jsme seběhané. Můj tréninkový plán má na starosti Honza Bielik – je to prostě borec. Díky trenére!!!

Byl/a jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

Byla jsem již na prvním Canicrossu FMBB v Písku 2015 a pak v Halle 2017. Obojí byly moc krásné závody, proto se těším do Slovinska!

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Na tu atmosféru. Je to oslava belgičáků ve všech disciplínách. Budem fandit našim v IPU, Mondiu, Agi, Obe, CC i BKJ a taky budeme vystavovat. To bude zase jízda!

 

Jirka Švancara & Keyko de Alphaville Bohemia

 

DSC_7212

Mohl/a by ses nám v krátkosti představit?

Jmenuji se Jirka Švancara, je mi 46. Doma mám v současnosti 4 psy a tak mám spousty volného času. Moje srdcovka jsou maliňáci.

Jak jsi se dostal/a ke canicrossu?

Ke canicrossu jsem se dostal od biatlonu se služebním psem v roce 2006, když jsem hledal vhodnou alternativu.

Jak jsi se připravoval na kvalifikační závod? 

Kvalifikaci jsme běželi (já a Keyko) z plného tréninku. Náš vrchol bude FMBB.

Upravil/a jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Ne neupravil. Jedeme podle svého plánu.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Ne. Vždy se připravujeme společné.

Byl/a jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

Ano, FMBB 2015 v Písku.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Na skvělou organizaci. Na běh mezi poli a polní cesty přeplněné skandujícími diváky. Na to, že start ani cíl nejsou na stadionu, kde by přes řev diváků zcela jistě nebylo slyšet startovní pokyny. Ale nejvíc se těším až poběžíme, protože to je to, co nás společně baví.

 

Marcela Čápková & Antrax Sabathore & Amidala Padmé Ginger Jump

 

DSC_7367

Mohla by ses nám v krátkosti představit?
Jmenuji se Marcela Čápková, mám dva belgické ovčáky, jednu borderku a jednu šeltii. Mimo CC a BKJ se věnuji také agility a dříve závodně atletice. Profesně se věnuji převýchově psů a tréninku a přípravě psích i lidských sportovců

Jak jsi se dostala k bikejoringu/canicrossu?
Někdy před cca 15ti lety, jako doplňkovému sportu k agility, chvíli jsem aktivně závodila, ale od roku 2010 jsem si dala na několik let přestávku.

Jak jsi se připravoval/a na kvalifikační závod?
Tím, že jsem byla nominovaná již od podzimu, jsem jarní kvalifikační závod využila jako ukazatel momentální výkonnosti a šla jsme ho v rámci tréninku.

Upravila jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?
Celá zimní příprava a tréninky byly směrovány k MS. Jestli se zimní příprava povedla, uvidíme až v dubnu

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Ano, trénuji zvlášť sebe, zvlášt Gucciho na CC a Amidalu na BKj, občas je trochu náročné to skloubit vše dohromady

Byla jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?
V CC a BKJ jsem se účastnila ME v roce 2008, FMBB se tento rok budu účastnit již po desáte.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?
Asi jako pokaždé na setkání přátel belgičáků a fajn akci, kde jsou k vidění úžasné výkony tohoto všetranného plemene. A také samozřejmě na samotný závod.

Pavla Hrníčková & Porto Deabei

 

17426054_10208911046032665_4443442250089461002_nMohla by ses nám v krátkosti představit?

Generál, teriéří povaha, nadšenec…Pro letošní ročník i Team leader repre.

Svého prvního psa Jack Russell teriéra jsem si pořídila na vysoké škole, začali jsem dělat dogfrisbee, postupem času i agility. Byl to ale trochu lenoch, takže opravdovou akci přinesl až můj druhý pes Parson Russell teriér Falko alias Pepan. S ním jsme vyzkoušeli většinu psích sportů, ale naše srdcovka je canicross a koloběžka. Běhání je pro nás top už 4 roky. Na FMBB jedu s půjčeným parťákem Porto Deabei. Začala jsem s ním běhat kvůli jeho unavení a přípravě na mondioring, což je jeho hlavní disciplína, no a taky kvůli FMBB.

Jak jsi se dostala ke canicrossu?

Běhání byla možnost jak unavit sebe a svého tenkrát skoro dvouročního ultra akčního teriéra. Že je to velký srdcař v malém těle jsem zjistila už na triathlonu Železný pes v Sadské v roce 2013, kde Falko zazářil v kategorii malých psů. Od té doby to spolu táhnem v běhu, koloběžce a na kole.

Jak jsi se připravovala na kvalifikační závod?

Letošní rok byla zimní příprava špatná, zdravotní stav nedovolil ani kousek toho co jsem si předcevzala. Kvalifikace proběhla taky za doprovodu nachlazení a nasledných antibiotik. Teď budem dohánět s Puttym co se dá.

Upravila jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Snažíme se s Puttym alespoň jednou týdně dostat do zápřahu. Kvůli rychlosti trénujeme i na koloběžce.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Protože Putty není můj, občas se sejdeme na trénink, ale jeho panička se snaží za mě. Putty trénuje mondioring a já trénuji hlavně sebe, a to nejen kvůli FMBB, ale kvůli běhání se svým psem a nadcházející sezóně.

Byla jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

FMBB 2017, úspěšně druhé místo v canicrossu s Puttym. Těšíme se na to, že budeme mít čas mezi etapami na další sporty. Belgáni jsou skvělí pracanti a tam to bude přehlídka těch nejlepších.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Na slovinskou přírodu, vyjedeme určitě s pejska k moři, a na určitě skvělou atmosféru závodu. Chci si to užít a nestresovat se. Také na výkony celé reprezentace, letos je jedu podpořit jako Team Leader a chci jim být maximální podporou v jejich výkonech.

 

Vilém Čekajle & Castro Fidel Štíhlouš

 

DSC_7253

Mohl by ses nám v krátkosti představit?

Sportování se psy se věnuju aktivně posledních cca 10 let. Můj první pes byl rhodéský ridgeback, se kterým jsem postupně vyzkoušel několik psích sportů včetně canicrossu. Přibližně před šesti lety mi náhoda do cesty přihrála tehdy 9 měsíčního belgičáka. Aniž bych tušil co mě čeká rozhodnul jsem se, že si ho nechám a zkusím si jaké to je mít aktivního pracovního psa. Od té doby se snažím to soužití přežít s minimálními zdravotními či psychickými následky .

Jak jsi se dostal ke canicrossu?

Canicross u mě byla taková jedna velká náhoda. Se svými psy chodím běhat celkem pravidelně, jsou to ale spíše rekreační výběhy než nějaké závodní tempo. Cca před 8 lety, jsem se trošku ze srandy přihlásil na Kynologickém festivalu v Dobříši, kromě agility i na canicross.  Měl jsem tehdy pocit, že by to mohla být docela zábava, tak proč to nezkusit. Nic jsme tehdy netrénovali. S vypětím všech sil jsem závod přežil a zjistil, že i canicross může být docela fajn zábava. Od té doby jsem nikde nijak aktivně neběhal, pouze jsme si občas dali nějaký kratší výběh v rámci venčení. Až cca před rokem jsem se rozhodnul že se zkusím zúčastnit kvalifikace na FMBB a začal jsem postupně trénovat.

Jak jsi se připravoval na kvalifikační závod? 

Upřímně ve finále asi hůř než vloni. Na rozdíl od loňského roku jsem se sice snažil běhat i v zimě, bohužel ale nikterak intenzivně. Na trénink se psem navíc nebyl prostor skoro vůbec, takže jsme na kvalifikační závod vyrazili v podstatě bez nějaké větší přípravy, což se nakonec promítlo i do ne úplně ideálního výkonu.

Upravil jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?

Zvýšil jsem zejména intenzitu tak, abych alespoň maličko dohnal skluz, který jsem nabral přes zimu. Jinak zůstává struktura tréninku v podstatě stejná.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?

Ano. S Fidem se snažím aktuálně trénovat hlavně to, aby dokázal odběhnout maximální část závodu v plném tahu. Sám si běhám standardní intervaly a objemové tréninky dle již dříve započatého tréninkového plánu.

Byl jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?

Přímo na FMBB jsem byl 3x, z toho dvakrát jako divák a vloni poprvé jako závodník. Letos to tak bude podruhé účast v roli závodníka.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?

Tady platí to stejné co vloni. Atmosféra FMBB je výborná, miluji nasazení se kterým se belgičáci vrhají do všech sportů a těším se tudíž na FMBB jak jako závodník, tak jako divák.

 

Jaroslava Marešovská & Cersei Graf Czech

 

fotka

Mohla by ses nám v krátkosti představit?

Jmenuji se Jaroslava Marešovská a už téměř třináct let je můj život spjatý s belgickým ovčákem malinois. Toto krásné aktivní plemeno mě prostě uchvátilo a dá se říct, že i trochu změnilo můj život. V současné době jsou v naší smečce tři maliňačky: babča Kerča (13), Annie (9) a Mili (4).
Co víc o mě?
Podle některých jsem tak trochu blázen. Někdo to raději nekomentuje. Psi jsou můj život a můj život jsou prostě psi.
Baví mě holky něco učit. Ať už je to klasický výcvik nebo jen různé kravinky. Zkouším jít cestou pozitivních metod a často k výcviku využívám klikr.
A na druhou stranu mě baví, že i ony mě hodně učí. Hlavně ta nejmladší. Ta mi dává takovou školu…. no kam se na ni hrabou přednášky a semináře.
Také pořád někam běhám. Nikdy tedy neběhám bez psů. Holky absolvují každý trénink se mnou, ať už na volno nebo v zápřahu. Chytnul nás totiž canicross, takže je to se mnou už totálně marné… více o mě a našich aktivitách na stránkách https://muj-zivot-s-malinakem.webnode.cz/

Jak jsi se dostala ke canicrossu?
Canicross jsem začala běhat s Kerčou protože se nedala pustit, lovila zvěř a mě nebavilo se sní přetahovat v chůzi. Ona se totiž asi měla narodit jako husky, tahá strašně ráda a pořád a to zda je na obojku nebo na postroji je jí úplně jedno…Tak jsme prostě běhaly, ani jsem nevěděla, že nějaké závody v canicrossu jsou. Obě jsme získaly fyzičku a bavilo nás to.

Jak jsi se připravovala na kvalifikační závod?

Kvalifikační závod jsem neabsolvovala, kvalifikovala jsem se z MR, které jsem vyhrála. A na něj jsem se nějak zvlášť nepřipravovala, v té době jsem běhala hlavně delší běhy a těžké běhy. Měla jsem odběhanou Montánu (TDM) a skoro všechny Horské výzvy (13-20 km) , sprinty jsem neběhala. O to víc mě překvapilo, jak dobře se nám na MR oběma běželo a jak rychle jsme to odběhly.

Upravila jsi nějak trénink po úspěšné kvalifikaci?
Trénuji podle tréninkového plánu Honzy Bielika a skvěle mi vyhovuje! Upravuje mi plán na míru a myslím si, že mi prostě skvěle sedí. Jeho tréninky mě baví a myslím si, že je vidět zlepšení. Trénuji ale hlavně pro radost. Běhání je pro mě relax a odpočinek. Nejvíc mě na tom všem baví, když  jsem najednou schopná běžet rychleji a běží se mi dobře. To samé platí, když běžíme s Mili canicross.

Připravuješ zvlášť sebe a zvlášť psa?
Běhám vždy se psama. Samotnou mě běhat nebaví. Ale nejsou vždy v zápřahu. V tréninku dávám občas koloběžku nebo kolo. Ale třeba řetězy holky nikdy netahaly. Místo toho raději běháme kopce.

Byla jsi už někdy na takto velkých závodech, jako je FMBB?
Byla jsem minulý rok.

Na co se na FMBB nejvíc těšíš?
Je to svátek tohoto plemene. Baví mě koukat na všechny disciplíny. Tohle plemeno je prostě úžasné svojí všestranností.