Novinky

Žhavé novinky

Vybavení na canicross: Jak o něj správně pečovat?

Co z vybavení může do pračky? Jak pořádně očistit postroj, aby psa nedřel? A jak se starat o běžecké boty? To vše si povíme v našem průvodci.

Stačí jeden dva vydatné tréninky a máte pocit, že byste do pračky měli dát sebe, psa i postroj. To známe! A tak si povíme, jak to vzít za ten správný konec. Není to žádná věda, nebojte. Nejideálnější je prevence – takže doporučujeme si po každém tréninku prohlédnout výbavu a dát ji do pořádku tak, aby byla připravená na další výběhnutí. Očistit kamínky i zaschlé bahno, zkontrolovat popruhy. Tím předejdete zbytečným problémům, ať už odřeninám psa ze špinavého postroje nebo zbytečnému poškození věcí.


Postroj perte ručně a pravidelně

Základem je prohlédnout, jestli na něm není usazené bláto, písek a jiné nečistoty. Pokud ano, někdy to stačí vyklepat nebo můžete použít i navlhčený hadřík. Nejúčinnější je ale dát postroj pod tekoucí vodu, na extra zaschlá a špinavá místa můžete použít i rejžák nebo kartáček (ale opravdu jemně!) v kombinaci s tekutým práškem na praní určeným na sportovní věci. Jen pozor, po pracím prášku je potřeba postroj opravdu dobře propláchnout, aby na něm nic nezůstalo. 

Praní v pračce se v tomhle případě nedoporučuje a většina značek umožňuje jen ruční praní. Je to kvůli polstrování postroje, které by se při praní a ždímání mohlo zničit nebo roztrhat, a tím by postroj ztratil svoji funkci.

Očištění postroje po každém tréninku je základ, a to hlavně u krátkosrstých psů – usazené kamínky a nečistoty mohou psa nepříjemně odřít. U chlupáčů není až takové riziko odření, ale zase si snižujete životnost postroje, kamínky můžou časem prodřít podšívku.

Pravidelná kontrola postroje ušetří trápení

Když postroj čistíte, mrkněte, zda je polstrování všude plné. U některých postrojů se výplň postupně snižuje až se rovnou rozpadne. V tu chvíli pak pes tahá v podstatě jen popruhy, a to mu rozhodně příjemné není. Každý postroj jednou doslouží, takže jakmile uvidíte, že už to není ono, je popraskaný a nebo chybí polstrování, pořiďte nový. Canicross má být pro psa zábavou a na vybavení opravdu záleží.

Také pravidelně kontrolujte spony, očka na připnutí vodítka a všechny komponenty postroje. Je dobré jakoukoliv byť drobnou závadu zjistit dřív, než se něco stane v plném zápřahu a rychlosti. Jak se v postrojích zorientovat, si můžete přečíst v článku Jak vybrat postroj.


U vodítka pozor na pružnost a stav karabiny

Co se týče péče, je vodítko s amortizérem jednoduchá věc. Stačí myslet na dvě věci – karabinu a pružení. Karabinu je dobré sem tam umýt vodou a zkontrolovat, jestli není nějak poškozená. Za nás máme ozkoušeno, že nejlepší karabiny jsou hliníkové, nevíme o žádné, která by praskla. Na rozdíl od bronzových, kde i když je sebevětší, tak stejně sem tam nějaká praskne. Levnější karabiny (takové ty stříbrné) mají úmrtnost pak ještě větší. 

I ta nejlepší pružná vodítka se časem vytahají. A vodítka, která nejsou s vetkanou gumou, ale je to jen popruh s prostrčeným gumicukem, se vytahají výrazně rychleji. Proto na to myslete a čas od času zkoušejte, zda vodítko ještě pruží. Pro zdraví psa i vaše je dobré, aby pružení bylo dostatečné.

Vodítka neperte, maximálně je omyjte vodou v ruce. Odstranění bahna a nečistot je potřeba, ale pračka gumu ve vodítku zbytečně poškodí a zkrátíte si jeho životnost. A jak má vlastně vodítko na canicross vypadat? Dozvíte se zde.

Opasek může do pračky, ale..

U opasku pravidelně kontrolujte všechny komponenty a popruhy. Většinu opasků můžete prát i v pračce, ale obvykle je stačí umýt v ruce. Ty bohatě polstrované pak do pračky nedávejte, protože polstrování by se mohlo potrhat.

 

Běžecké boty = nekonečné téma 

Pokud běháte často, měli byste mít alespoň dva páry trochu odlišných bot. Na každou nohu sedne něco jiného a může se stát, že nějaké boty roztrháte dřív a jiné vám vydrží déle. Například extra lehké závodní boty vydrží méně než těžší tréninkové. 

Když budete mít boty od bláta, otřete je. Každá nečistota a kamínek, které na botě zůstanou, je mohou natrhnout. Boty ale určitě neperte v pračce!

Kontrolujte také podrážku. Ta se časem ochodí a začne více klouzat. Když pomineme klouzání, tak každá bota se časem vyběhá. Přestane pružit a už to v ní prostě neběží tak jako na začátku. V tomto okamžiku je dobré boty vyměnit za nové, aby se vám běhalo dobře a zdravě.

Když budete mít k vybavení jakékoliv dotazy, víte, že vám na ně moc rádi odpovíme, stačí napsat nebo zavolat.

 

Máme pro vás akce, které motivují, příběhy, které inspirují a produkty, se kterými to běhá lépe